Munkavégzés és nyári hőség – mire köteles a munkáltató?


Elérkezett 2024 első, igazán nyári hete, amikor a hőmérséklet bőven meghaladja a 30 fokot. A nyári hőség nemcsak a mindennapi életünkre, hanem a munkahelyi körülményekre is komoly hatással van. Csökkentheti a munkavégzés hatékonyságát, de komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet a dolgozók számára. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a munkáltatók gondoskodjanak a megfelelő és előírt munkavédelmi intézkedések bevezetéséről és betartásáról. Az alábbi cikkben bemutatjuk azokat a munkavédelmi szabályokat, amelyeket a nyári hőség idején kötelező alkalmazni és adunk pár tippet a munkáltatóknak és munkavállalóknak is a kellemesebb közérzet elérése érdekében.

A 3/2002. (II. 8.) SzCsMEüM együttes rendelet– a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről írja elő azokat a rendelkezéseket, amelyeket a nyári hőségben alkalmazni szükséges.

Hőmérséklet

A munkavégzés helyén, valamint a pihenőhelyeken a hőmérsékletnek mindig olyannak kell lennie, ami az emberi szervezet számára – a munkavégzés jellegének a munkavállalók fizikai megterhelésének figyelembevétele mellett – alkalmas.

Melegnek számít a munkahely akkor, ha a munkahelyi effektív/korrigált effektív hőmérséklet a 24 oC-ot meghaladja,vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 oC-ot. Ilyen esetben a munkáltató köteles a munkaidő részeként óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces szünetetbiztosítani.

Ehhez fontos tisztázni, hogy a 24 oC nem a hagyományos hőmérőn mutatott 24 oC-ot jelenti. Az effektív hőmérséklet egy olyan mutatószám, amely figyelembe veszi az adott hely léghőmérsékletét, a levegő nedvességtartalmát és a légsebességet. A korrigált effektív hőmérséklet figyelembe veszi a hősugárzást is.

Könnyű belátnunk az egyes mérőszámok közti különbséget. Mindannyian tapasztaljuk, hogy egészen más hőérzetet ad egy 24 oC-ra gázkazánnal felfűtött szoba, mint egy ugyanilyen hőmérsékletű kandallóval fűtött szoba. Szintén teljesen más, ha a 24 oC-os, árnyékos szobában ülünk, vagy ha tűz ránk a nap, esetleg még a páratartalom is magas. És egészen más, ha a hőmérő 24 oC-ot mutat, de árnyékos és még huzatos is a helység.

Egy szóval nem hagyatkozhatunk csak arra, hogy a munkahelyünkön található hőmérő éppen mennyit mutat.

Védőital

A melegnek minősülő munkahelyeken a munkavállalók részére igény szerint, de legalább fél óránként védőitalt kell biztosítani.A folyadékveszteséget általában 14–16 °C hőmérsékletű ivóvízzel kell pótolni. E célra alkalmas azonos hőmérsékletű ízesített, alkoholmentes ital is, amelynek cukortartalma az ital 4 súlyszázalékát nem haladja meg, vagy amely mesterséges édesítőszerrel ízesített.

A munkáltató felelőssége és egyben érdeke is a megfelelő hőmérséklet biztosítása, ha szükséges, akkor plusz pihenőidő beiktatása és védőital biztosítása.

Hogyan tudja a munkáltató ezen kívül kedvezően befolyásolni a munkahelyi hőmérsékletet a nyári forróságban?

Természeten nem minden munkáltató teheti meg az egyedi intézkedéseket, sokaknak kötött a keze. Egy hatalmas gyárcsarnokban, vagy jelentős hőt termelő gépek mellett sokkal nehezebb megoldani a kellemes hőmérsékletet, mint akár egy irodában.

A leghatékonyabb és legkézenfekvőbb megoldás a klímaberendezések, ventilátoroktelepítése. Ami viszont egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldás az az árnyékolóktelepítése az ablakokra, ablakok elé.

Az elsősegély-nyújtási ismeretekkülönösen fontosak a nyári hőség idején. A képzések során a dolgozók elsajátíthatják a szükséges készségeket és technikákat, amelyek életmentőek lehetnek extrém hőmérsékleti körülmények között.

A munkaidő átszervezése hatékony módja lehet a hőség okozta kockázatok csökkentésének. A munkáltatóknak érdemes lehet a munkaidőt a legmelegebb órákon kívülre ütemezni, például korai kezdéssel vagy szakaszos munkarenddel. Ezáltal a munkavállalók elkerülhetik a legforróbb időszakokat, és hatékonyabban végezhetik munkájukat.

A nagy hőség idején nemcsak a munkáltatóknak, hanem a munkavállalóknak is fontos szerepük van abban, hogy megőrizzék egészségüket és biztonságukat a munkahelyen.

Bár a munkáltatók felelőssége, hogy biztosítsák a megfelelő munkakörülményeket, a munkavállalóknak is be kell tartaniuk bizonyos szabályokat és javaslatokat annak érdekében, hogy minimalizálják a hőség okozta kockázatokat.

Az egyik legfontosabb teendő a megfelelő folyadékpótlás. Nem elég ugyanis, ha a munkáltató biztosítja a védőitalt, azt el is kell fogyasztani. Ha a munkáltatónak nem áll módjában védőitalt biztosítani, a munkavállalónak akkor is saját érdeke az, hogy elegendő folyadékot fogyasszon. Ajánlott gyakran, kis mennyiségekben inni, még akkor is, ha nincs szomjérzet.

Fontos a megfelelő ruházat viselése. Munkavégzés közben nem feltétlenül a legújabb divat a legfontosabb, sokkal inkább az egészség és a hatékonyság megőrzése. Ennek érdekében, amennyiben meghatározott munkaruha viselése nem kötelező, érdemes könnyű, laza, világos színű ruházatot, a fejen kalapot vagy sapkát viselni.

Pihenőidő betartása munkavállalói oldalról is elengedhetetlen. A pihenőidőt érdemes hűvös, árnyékos helyen és valóban pihenéssel tölteni.

Fényvédő krémekhasználata manapság már elengedhetetlen, még akkor is, ha egész nap az irodában ül a munkavállaló. A nap káros sugárzása ablak felületen keresztül is ártalmas lehet.

Fontos, hogy a munkavállalók jelezzék munkáltatójuknak, ha úgy érzik, hogy a munkakörülmények veszélyeztetik egészségüket. A nyitott kommunikációsegíthet abban, hogy a munkáltató gyorsan reagáljon és megfelelő intézkedéseket tegyen.

Hőstressz

A magas hőmérsékletben végzett munka következményeképpen könnyen kialakulhat a hőstressz. A hőstressz olyan állapot, amely akkor alakul ki, amikor a szervezet nem képes megfelelően szabályozni a belső hőmérsékletét a környezeti hőség miatt. Számos egészségügyi problémához vezethet, úgy mint hőguta, hőkimerülés és hőgörcs. Tüneteiközé tartoznak a szédülés, fejfájás, erős izzadás, gyors szívverés, hányinger, izomgörcsök és súlyos esetekben eszméletvesztés.

Ezen tünetek észlelése esetén haladéktalanul pihenés és segítség kérés szükséges. Az érintett személyt hűvös helyre kell vinni, megfelelő és elegendő folyadékot kell biztosítani, a szoros ruházatot el kell távolítani vagy lazábbra kell venni. Súlyos tünetek esetén azonnali orvosi segítséget kell kérni.

Az extrém hőmérséklet komoly kihívást jelent a munkáltatóknak és munkavállalóknak egyaránt. Elengedhetetlen, hogy mindkét fél tudatosan készüljön a nyári, forró napokra. A munkáltatók felelőssége a megfelelő környezet és klíma biztosítása, a munkavállalók felelőssége pedig a szabályok betartása és az együttműködés.

További munkaügyi témájú cikkeink itt olvashatóak.


Comments are closed.