EFO, azaz egyszerűsített foglalkoztatás


A munkáltatók és munkavállalók egyik kedvelt foglalkoztatási formája az egyszerűsített foglalkoztatás. Az egyszerűsítés abban rejlik, hogy az általános munkajogi szabályok alkalmazása alól részben mentesít a törvény, az általánosnál egyszerűbb adminisztrációval jár és a fizetendő közterhek alacsonyabbak.

Törvényileg a Munka törvénykönyve és az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szabályozza.

Egyszerűsített munkaviszony 3 kategóriában létesíthető: alkalmi munka, mezőgazdasági idénymunka és turisztikai idénymunka.

Az alkalmi munka alatt értendő bármilyen olyan munka, amire egyébként klasszikus munkaviszony keretében is sor kerülhetne. Például bolti eladó, takarító, adminisztrátor stb.

Korlátozások

Az alkalmi munkanapok száma korlátozva van. Adott munkáltató és munkavállaló között egymást követő maximum 5 naptári napra, egy hónapon belül maximum naptári 15 napra és egy éven belül maximum 90 naptári napra jöhet létre ilyesfajta foglalkoztatás.

Az alkalmi munkavállalók létszáma adott munkáltatónál szintén korlátozva van. Egy naptári napon nem haladhatja meg az alkalmi foglalkoztatottak létszáma az Mt. hatálya alá tartozó főállású személyt nem foglalkoztató munkáltatónál az 1 főt, 1-5 munkavállaló esetén a 2 főt, 6-20 munkavállaló esetén a 4 főt és 20-nál több munkavállaló esetén a létszám 20%-át.

A létszám számítását a tárgyév első hónapját és hetedik hónapját megelőző 6 hónap átlagában kell számítani.

A meghatározott létszámkeret a tárgyév napjain egyenlőtlenül is felhasználhatóak. Tehát például egy főállású személyt nem foglalkoztató munkáltató 1 főt foglalkoztathat EFO kereteiben. Ezt az 1 főt azonban minden nap foglalkoztathatná, tehát egy évben 365 alkalommal foglalkoztathat alkalmi munkavállalót. Ezt a 365 alkalmat pedig az év bármely napjára egyenlőtlenül is beoszthatja. Szélsőséges esetben akár egy napon is foglalkoztathat 365 főt, azonban akkor az év többi napján már senkit sem.

A létszámkeretből fennmaradó részt a következő évre átvinni nem lehet.

Mezőgazdasági idénymunka a mezőgazdasági ágazatokba tartozó munkavégzés, valamint a termelők által megtermelt mezőgazdasági termékek árumozgatása és csomagolása céljából létrehozott munkaviszony.

Adott munkáltató és munkavállaló között a mezőgazdasági idénymunka tartama nem haladhatja meg a 120 napot évente. 

Turisztikai idénymunka a kereskedelemről szóló törvényben meghatározott munkáltatónál végzett alkalmi munka, melynek tartama azonos felek között nem haladhatja meg a 120 napot évente.

Turisztikai és kereskedelmi jellegű turisztikai tevékenység például az idegenvezető, a lovas szolgáltató, a szálláshely-szolgáltatás, vagy az utazásszervező tevékenység.

Idénymunka minden olyan jellegű munka, ami az év adott időszakához köthetően végezhető.

Egy külön kategória továbbá a filmipari statiszta. Az Efo. törvény bizonyos pontokon külön nevesíti a filmipari statisztát, ám ahol nem, ott az alkalmi munkára vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

Filmipari statiszta az, akinek FEOR száma 3711 és a filmalkotásban kisegítő és pótolható jelleggel vesz részt. Napi nettó jövedelme nem haladhatja meg 2024-ben a 32.000 forintot.

Amit a jogviszonyról tudni kell

Maga a jogviszony a felek szóbeli megállapodása alapján a NAV felé történő bejelentéssel jön létre. Az Efo. törvény mellékletében található egyszerűsített munkaszerződés használható, de nem kötelező.

Amennyiben használatára sor kerül, úgy a szerződést a munka megkezdéséig írásba kell foglalni, azonban csak a munkáltató és munkavállaló adatait kell először beleírni. A többi adatot elengedő a munkavégzés napjának végéig kitölteni. A formaszerződés letölthető innen.

Ahogy fentebb írtuk, a Munka törvénykönyve szabályait az Efo. törvény szabályaival, valamint a kötelező legkisebb munkabérről és a garantált bérminimumról szóló jogszabály rendelkezéseivel együtt kell alkalmazni.

Szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 2024-ben a minimum órabér 1 304 forint, a napi mentesített keretösszeg – ami alatt nem kell a munkavállalónak szja-t fizetni – 15 951 forint.

Szakképzettséget igénylő munkakör esetén 2024-ben a minimum órabér 1 630 forint, a napi mentesített keretösszeg pedig 19 487 forint.

Egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló szerződés létesítésekor a munkáltatónak munkáltatói tájékoztatót és adatkezelési tájékoztatót kell adnia, valamint készpénzben történő fizetés esetén egy erről szóló megállapodást is alá kell írniuk.  Az egyszerűsített foglalkoztatás megszűnésekor pedig ki kell adni a foglalkoztatási igazolást is.

Az egyszerűsített foglalkoztatás után fizetendő közterhek a következőképpen alakulnak 2024-ben:

– mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében 1 300 Ft/nap,

– alkalmi munka esetében 2 700 Ft/nap,

– filmipari statiszta esetében 8 000 Ft/nap.

Bejelentés

Az egyszerűsített foglalkozást bejelenteni több módon lehet. Beküldhetjük elektronikusan a T1042E jelű nyomtatványt, telefonon a 185-ös országos telefonszám hívásával, vagy mobilapplikáción keresztül.

Fontos szabály, hogy a bejelentésnek a munka megkezdése előtt meg kell történnie. Bejelentés visszavonására vagy módosítására a bejelentést követő 2 órán belül, vagy ha a bejelentés a munkakezdés előtti napon történt vagy a bejelentés több napos munkaviszonyra vonatkozott, akkor a munkavégzés napján 9 óráig van lehetőség.

Ha ezen határidőkön belül nem történik meg a törlés vagy módosítás, akkor a munkáltatónak a közterhet meg kell fizetnie, akkor is, ha a munkavállaló nem jelent meg – tehát munkabért nem fog kapni.

Bevallás

Egyszerűsített foglalkoztatás bevallása havonta, elektronikus úton a 2408-as jelű nyomtatványon történik. A bevallást benyújtani és a közterhet megfizetni tárgyhót követő 12-ig kell.

Közteher teljesítése mindig a NAV által közzétett beszedési számlaszámra kell, hogy történjen.

Érdemes figyelni arra, hogy a kifizetett munkabér költségként 24.540,- forint/nap összegig számolható el. 

Előnyei – hátrányai

Összegezve az egyszerűsített foglalkoztatásnak vannak előnyei és hátrányai munkáltatói és munkavállóli oldalon is.

Munkáltató szempontjából előny, hogy sokkal enyhébb szabályok vonatkoznak rá. Nem kell például szabadsággal, betegszabadsággal, táppénzzel számolnia.

Alkalmi jellegéből fakadóan váratlanul felmerült munkaerőigény esetén egy jó lehetőség.

Ugyanakkor hátránya, hogy a létszám és a napok száma korlátozva van, egy-egy emberrel egész évben nem feltétlenül lehet számolni.

Munkavállaló oldaláról ugyanezeket az előnyöket és hátrányokat sorolhatjuk fel. További előny azonban, hogy a napi mentesített keretösszegig a kézhez kapott bérből semmit nem kell adóznia. A mentesített keretösszeg feletti részből is csak 15% személyi jövedelemadót kell fizetnie, melyet az éves adóbevallásban tud a magánszemély bevallani és megfizetni.

További hátrány ugyanakkor, hogy a munkavállaló nem lesz ezen jogviszonya által biztosított. Kizárólag nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra és álláskeresési ellátásra szerez általa jogosultságot. Emellett, ha nincs egyéb biztosítási jogviszonya, akkor továbbra is fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mely 2024-ben havi 11.300 forint.

Hibák és következmények

Amilyen egyszerű, éppen annyira lehet veszélyes is az egyszerűsített foglalkoztatás. Ugyanis komoly munkaügyi bírságra számíthat az, aki nem tartja be a szabályait.

A legnagyobb kockázat magában a bejelentésben rejlik. Szigorúan még munka kezdés előtt kell bejelenteni az alkalmi munkavállalót. Olyannyira, hogy egészen addig nem kezdheti el a munkát, amíg elfogadó nyugta nem érkezik a bejelentéséről.

A munkáltató vele már munkaviszonyban álló munkavállalóval nem köthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaszerződés – más pozícióban sem.

2024-ben a munkaügyi bírság legkisebb összege 150.000,- forint. Tehát ennél kisebb összeget nem szabhatnak ki bírságként, bármennyire is szánjuk bánjuk bűneinket.

További munkaügyi témájú cikkeink itt olvashatóak.


Comments are closed.