Adómentes szemüveg juttatás – 2024


A modern munkahelyeken egyre több időt töltünk képernyő előtt, ami a hatékonyságot ugyan növeli, de a szemünk egészségét is próbára teszi. Az ilyen munkavégzés hosszú távon komoly megterhelést jelenthet a látószerv számára, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. Éppen ezért egyre fontosabbá válik, hogy a munkáltatók megfelelő intézkedéseket tegyenek a dolgozók szemének védelme érdekében is. Az egyik ilyen lehetőség a szemüveg biztosítása, melyet a munkavállalók adómentesen kaphatnak bizonyos feltételek teljesülése esetén. A következőkben áttekintjük, hogy mik ezek a feltételek és mi a teendő akkor, ha adómentesen nem adható a szemüveg.

A munkavállalók, de sokszor a munkáltatók is úgy gondolják, hogy képernyő előtti munkavégzés jogcímen minden esetben adómentesen adhatnak a munkavállalóknak szemüveget. Sajnos azonban ez ennél összetettebb kérdés, és bizony az alaptalanul adott szemüveg juttatásnak komoly adó vonzata is lehet, minden jó szándék ellenére is.

Az adómentességet az Szja törvény 1. számú mellékletének 8.8 pontja biztosítja. Ennek pontos feltételeit pedig az EüM rendelet határozza meg.

Ahhoz, hogy a kérdést körbejárhassuk, először tisztázzuk az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet alapján a fogalmakat:

Képernyős munkahely: olyan munkaeszközök együttese, amelyhez a képernyős eszközön kívül csatlakozhat adatbeviteli eszköz (billentyűzet, scanner, kamera, egyéb adatbeviteli eszköz), egyéb perifériák (mutatóeszköz, nyomtató, plotter, lemezegység, modem stb.), esetleges tartozékok, ember-gép kapcsolatot meghatározó szoftver, irattartó, munkaszék, munkaasztal vagy munkafelület, telefon, valamint a közvetlen munkakörnyezet.

Képernyős munkakör: olyan munkakör, amely a munkavállaló napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős munkahelyen képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.

Képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveg: a szemészeti szakvizsgálat eredményeként meghatározott, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges szemüveglencse, és ennek a lencsének a rendeltetésszerű használatához szükséges keret, ide nem értve a munkavállaló által a képernyő előtti munkavégzéstől függetlenül egyébként is használt szemüveget vagy kontaktlencsét.

Az 5. § alapján a munkáltató köteles a foglalkozás-egészségügyi orvosnál kezdeményezni a munkavállaló szem- és látásvizsgálatát

  1. a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt,
  2. ezt követően kétévenként,
  3. amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe.

A munkavállaló pedig köteles ezeken a vizsgálatokon részt venni. Amennyiben a foglalkozás-egészségügyi orvos úgy találja, tovább kell küldenie a munkavállalót szemészeti szakvizsgálatra, a rendeletben meghatározott beutaló kitöltésével.

A 6. § alapján, ha szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.

A foglakozás-egészségügyi orvosi költségek, a szemészeti szakvizsgálat költségei és a szemüveg költsége a munkavállalóra nem terhelhetőek.

Mindenkinek adómentesen adható a szemüveg, aki képernyő előtt dolgozik?

Nem. A képernyő előtt töltött idő meghatározása az első lépés: csak akkor adható adómentesen a szemüveg, ha a képernyő előtt töltött idő legalább 4 óra.

Ha hoz a munkavállaló számlát a szemüvegéről, akkor a 4 óra teljesülése esetén adómentesen adható?

Nem. Ha a munkavállaló önállóan jelentkezik szemészeti szakvizsgálatra, ami alapján elkészítteti a szemüvegét, majd az arról szóló számlát utólag odaadja a munkáltatónak, akkor nem adható adómentesen a szemüveg.

Optikai üzletben végzett szemvizsgálat alapján adható adómentesen a szemüveg?

Nem. Csakis szemész szakorvos által végzett vizsgálat eredményeképpen felírt szemüveg adható adómentesen. Az optikai üzletekben látásvizsgálatot végző optometrista által végzett vizsgálat eredménye nem elfogadható, hiszen ő nem rendelkezik szemészeti szakvizsgával.

Minden lencse és minden keret adható adómentesen?

Nem. A jogszabály szerint a minimálisan szükséges szemüveget kell biztosítani és ez lesz adómentes. Amennyiben a lencsén különböző bevonatok vannak, vagy a keret nem a legolcsóbb, hanem magasabb minőségű, esetleg márkásabb keret, akkor az nem adható adómentesen.

Lehet részben adómentesen adni a szemüveget?

Igen. Ha nem a minimálisan szükséges lencse és keret készült el, akkor is lehet adómentesen adni a minimálisan szükséges részét. Részletes számla esetén látható, hogy pontosan milyen költsége volt az alap lencsének, a különböző bevonatoknak és a keretnek. A minimálisan szükséges rész adómentes, a többi pedig a munkavállaló nem önálló tevékenységből származó adóköteles jövedelme lesz, kivéve, ha azt a cégnek befizeti.

Költségként elszámolható a vállalkozás számára?

Igen. A minimálisan szükséges szemüveg ára a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként elszámolható, az előzetesen felszámolt ÁFA levonásba helyezhető.

Hozzátartozó részére adható adómentesen a szemüveg?

Nem. Csak munkavállaló részére adható, akkor is csak a meghatározott feltételek maradéktalan betartása esetén.

Munkavállaló nevére szóló számla alapján adható adómentesen a szemüveg?

Nem. A számlának feltétlenül a munkáltató nevére kell szólnia.

Egészségpénztári számlával igazolt szemüveg adható adómentesen?

Nem. Az egészségpénztári számlának mindig a munkavállaló nevére kell szólnia, ettől kezdve pedig nem számolható el adómentesen a munkáltató által.

A munkavállaló szemüveges volt már azelőtt is, hogy nálunk kezdett dolgozni. Most új szemüveget szeretne, mert eltört a kerete. Adható számára adómentesen?

Nem. Ha a munkavállaló már korábban is rendelkezett szemüveggel, akkor csak a szemének romlása esetén adható adómentesen a szemüveg. Ezt pedig szemész szakorvosi vizsgálatnak kell megelőznie a fentebb részletezett lépések alapján.

Munkahelyi balesetben megsérült szemüveg pótlása lehet adómentes juttatás?

Nem. Munkahelyi balesetben megsérült szemüveg árának megtérítése kártérítési kérdéskör. Előfordulhat, hogy a munkáltató köteles lesz megtéríteni a szemüveg árát, vagy annak egy részét, de ez akkor sem keverendő össze az adómentesen adható szemüveg kérdéskörével.

Összefoglalva tehát a szemüveg adómentes juttatásához az alábbi feltételeknek kell együttesen fennállnia:

  1. Képernyő előtti munkavégzés legalább 4 órát érje el naponta.
  2. Foglalkozás-egészségügyi orvos az EüM rendeletben meghatározott beutaló alapján utalja be a munkavállalót szemész szakorvosi vizsgálatra.
  3. Szemész szakorvos állapítsa meg a látásromlást és írja elő a szemüveget.
  4. A szemüveg lencséje és kerete a minimálisan szükséges legyen.
  5. A szemüvegről szóló számla a munkáltató nevére szóljon.

Bármelyik lépés kihagyása esetén a szemüveg nem számolható el adómentesen. Ebben az esetben nem önálló tevékenységből származó adóköteles jövedelem lesz a szemüveg ára, melyet bruttósítani szükséges, utána pedig a munkáltatónak 15% személyi jövedelemadót, 18,5% társadalombiztosítási járulékot és 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetnie.

További munkaügyi témájú cikkeink itt olvashatóak.

Ha könyvelői, adószakértői vagy bérszámfejtői segítségre van szüksége, kérjen ajánlatot és megbeszéljük hogyan tudunk együtt dolgozni.


Comments are closed.