Heti PénzPiac – 2023. 05 hét


Kamatdöntések, leminősítés ellenére izmos forint

Az alábbi összefoglalónk a hét fontosabb pénzpiaci- és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehettek és lehetnek a hazai vállalkozások életére.

Magyarország

A múlt hét még pénteken késő este egy Magyarország számára kedvezőtlen hírrel zárult: az egyik jelentős hitelminősítő, a Standard and Poor’s egy szinttel rontotta a magyar gazdaság adósbesorolását, ezzel még éppen a befektetésre ajánlott kategóriában maradt az ország. A hátrányos döntést a magas hazai inflációval és kamatszinttel, az energiakitettséggel és az ebből fakadó gazdasági terhekkel, valamint az EU-s forrásokkal kapcsolatos bizonytalansággal indokolta a hitelminősítő. Miután ezek már eddig is ismert tények voltak, ennek megfelelően a döntés nem is váltott ki érdemi negatív piaci reakciót. A forint egész héten a 385-390 közötti tartományban mozgott az euróval szemben, az állampapírhozamok pedig végül csak minimális mértékben változtak (igaz, ehhez az is kellett, hogy a nemzetközi hozamkörnyezet kedvezően alakult).

Az előző heti pénzpiaci elemzéshez kattinton ide: Heti PénzPiac – 4. hét

Eurózóna –Európai Unió

Az eurózónát érintően számos gazdasági adatot kaptunk a héten: a 2022. IV. negyedévi GDP-adatok országonként ugyan vegyes képet mutattak, de a teljes térségnek végül éppen sikerült elkerülnie a recessziót (+0,1%). A 2023. évre szóló előrejelzések kis mértékű, 1 százalék alatti gazdasági növekedést mutatnak, bár ehhez szükség lesz a kedvező energiapiaci trendek fennmaradására (a földgáz ára például – több tényező szerencsés együtt állásának köszönhetően – a 2021. év őszi szinteken mozog, míg az olaj ára a háború kitörése előtt volt a jelenlegi 75-80 USD/hordó körül). Az eurózóna inflációja 8,5 százalékra csökkent januárban (a csúcs 3 hónapja 10,6 százalékon volt), ami már bizakodásra adhat okot a további mérséklődést tekintve.

A teljes heti pénzpiaci összefoglalót az Adózóna oldalán olvashatja el.


Comments are closed.